Atsisiųskite Healthilife leidinius apie nakvišų aliejų:
 
 
Atsisiųsti ›
 
Atsisiųsti ›
 
 
Jūsų PMS testas
Sužinokite, kokio lygio Jūsų PMS!
 
 
 
El. paštas
 
 
Slaptažodis
 
Pamiršote slaptažodį?
Spauskite čia
 
Naujas lankytojas?
Užsiregistruokite!
Naujienos arrow Jūsų sveikatai arrow Dažniausiai užduodami klausimai apie krūtų vėžį
 
Dažniausiai užduodami klausimai apie krūtų vėžį
Koks yra krūtų vėžio paplitimas?
Kiekvienais metais JAV yra diagnozuojama daugiau nei 212 000 krūtų vėžio atvejų.

Kanadoje – 20 500, Australijoje – 13 000, Jungtinėje Karalystėje – 41 000. Statistika rodo, kad 1 iš 9-ių moterų suserga krūties vėžiu.

Kokie yra krūtų vėžio simptomai?
Krūtų formos ar dydžio pakitimas, duobučių ant krūtų odos atsiradimas, spenelio įkritimas, patinimas ar mazgelis pažastyje.

Kokios yra didžiausios rizikos grupės?
Krūtų vėžys yra moterų liga, tačiau apie 1 procentos atvejų pasitaiko ir tarp vyrų (apie 300 kiekvienais metais Jungtinėje Karalystėje).

Moterų tarpe šios ligos atvejai dažnėja didėjant moterų amžiui – daugiau nei 80 procentų atvejų yra tarp moterų, perkopusių šeštąją dešimtį.

Kontraceptinių tablečių vartojimas šią rizką šiek tiek padidina. Nutukimas ir piktnaudžiavimas alkoholiu turi stiprų poveikį rizikos padidėjimui.

Jei viena ar daugiau moterų Jūsų giminėje sirgo krūties vėžiu – tai taip pat padidina Jūsų rizikos faktorių.

Ar krūties vėžys yra paveldimas?
Vienas krūties vėžio atvejis tarp pirmos eilės giminių (mama, sesuo) Jūsų riziką susirgti šia liga padvigubina. Jei ligos atvejų buvo du ir daugiau – Jūsų rizika padidėja dar labiau.

Yra labai mažai giminių, kuriose krūties vėžys yra dažnas reiškinys (t.y. keturi ar daugiau atvejų).

Ar alkoholio vartojimas gali padidinti vėžio riziką?
Anot vėliausiai atliktų tyrimų, net ir retai vartojamas alkoholis gali padidinti vėžinių susirgimų riziką pomenopauzinėms moterims, kurios naudoja pakaitinę hormonų terapiją (PHT). Atlikti tyrimai susiejo alkoholio vartojimą su padidėjusia rizika susirgti krūtų vėžiu. Panaši sąsaja buvo atrasta ir tarp pakaitinės hormonų terapijos poveikio krūtų vėžio atsiradimui.

Danijoje atlikti tyrimai parodė, kad tarp 5000 moterų, kurios naudojo PHT ir vartojo alkoholį maždaug po 1 - 2 taures per dieną, turėjo 3 kartus didesnę riziką susirgti krūtų vėžiu, nei moterys, kurios nei gėrė alkoholį, nei naudojo PHT. Moterys, vartojusios alkoholį daugiau nei 1 – 2 kartus per dieną, riziką susirgti vėžiu padidino 5 kartus.

Moterims, nenaudojusioms PHT, tačiau vartojusioms alkoholį ryšys tarp alkoholio vartojimo ir vėžio nepasireiškė.

Tyrimai parodė, kad moterų alkoholio vartojimo įpročiai riziką susirgti vėžiu paveikia skirtingai – priklausomai nuo jų vartojamų hormoninių preparatų. Tačiau mokslininkai teigia, kad būtini papildomi tyrimai, norint patvirti alkoholio ir hormonų sąveiką.

Ar nutukimas turi įtakos krūtų vėžio atsiradimui?
Anot atliktų tyrimų, nutukusioms moterims, kurioms diagnozuotas pažengęs krūtų vėžys, yra padidėjusi rizika vėžio atsinaujinimui, nei liesoms moterims su tokia pačia diagnoze.

Tyrimai taip pat parodė, kad nutukusiems pacientams yra daug didesnė tikimybė susirgti pažengusia reto, agresyvaus ir mirtino krūtų vėžio forma, vadinama ūminiu krūtų vėžiu.

Tarp visų pacienčių, sergančių pažengusia vėžio forma, nutukusios moterys dažniau turėjo sunkesnes šios ligos formas, joms ji dažniau atsinaujino.

Visgi mokslininkai vis dar nėra tikri, ar yra ryšys tarp vėžio ir nutukimo arba kokio laipsnio yra šis ryšys. Taigi patariama praktikuoti sveiką gyvenimo būdą, siekiant palaikyti normalų svorį, nes tai sveika visam organizmui, o sveikas organizmas lengviau kovoja su ligomis, net vėžiu.

Ar yra ryšys tarp pakaitinės hormonų terapijos (PHT) ir vėžinių susirgimų?
Dženės Houp paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad pakaitinę hormonų terapiją daugiau nei trejus metus naudojančioms moterims padidėja tam tikrų krūtų vėžio formų išsivystymo rizika.

Tyrimai parodė, kad mišri pakaitinė hormonų terapija (PHT) tris kartus padidina spenelio vėžio riziką. Spenelių vėžys formuojasi pieno liaukoje. 15 procentų vėžinių susirgimo atvejų būna būtent šio vėžio tipas. Tačiau ši vėžio forma yra lengviau pasiduodanti gydymui ir labai retais atvejais yra mirtina.

2003 metais Jungtinės Karalystės mokslininkai patvirtino, kad sumažėjo krūtų vėžio atvejų po to, kai daugybė moterų atsisakė PHT. Prieš tai, kai buvo oficialiai patvirtinti PHT ir vėžio sąsają liudijantys tyrimai, Jungtinėje Karalystėje PHT naudojo 1,7 milijonai moterų, po to – 1 milijonu mažiau.

Gydytojai patvirtina, kad PHT yra labai veiksminga, kovojant su menopauzės simptomais, tačiau pataria šį metodą naudoti kuo trumpesnį laiką.

Ar dezodorantų naudojimas susijęs su krūtų vėžio atsiradimu?
Internete buvo paskleistas gandas, kad pažastų dezodoranto naudojimas gali sukelti krūtų vėžį. Keli laikraščiai net išspausdino straipsnius, kad toks teiginys yra paremtas atliktais tyrimais.

Tačiau nėra jokių moksliškai patvirtintų faktų, kad pažastų dezodoranto naudojimas turi bet kokį ryšį su krūtų vėžio atsiradimu.
 
 
 
Taip pat skaitykite:
 
Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga
Į moterų klausimus atsako gydytojas R. ValickasKomentarai (1)
El. paštas saugomas nuo šiukšlintojų, Javascript turi būti įjungta jei norite peržiūrėti 22-04-2008 13:16
Daugelyje pazastu dezodorantu sudetyje yra aliuminio, nejau jis nekenkia, juk vistik isigeria i oda ir eina toliau?Girdejau tokius komentarus kad tie kuriu sudetyje yra aliuminio yra labai pavojingi, ar tai tiesa?
 
Komentarus gali rašyti tik prisijungę lankytojai.
Jeigu nesate registruotas lankytojas, užsiregistruoti galite čia.
 
 
 
© - Healthilife.lt - visos teisės yra saugomos.