Atsisiųskite Healthilife leidinius apie nakvišų aliejų:
 
 
Atsisiųsti ›
 
Atsisiųsti ›
 
 
Jūsų PMS testas
Sužinokite, kokio lygio Jūsų PMS!
 
 
 
El. paštas
 
 
Slaptažodis
 
Pamiršote slaptažodį?
Spauskite čia
 
Naujas lankytojas?
Užsiregistruokite!
Naujienos
 

Kodėl būtina išsitirti dėl gimdos kaklelio vėžio?

Šiuo metu visame pasaulyje vykdoma ankstyvos gimdos kaklelio ir krūties vėžio diagnostikos programa, kurios metu visos moterys nuo 25 iki 60 metų kviečiamos atvykti į medicinos įstaigas patikrai. Kadangi gimdos kaklelio vėžys vystosi lėtai ir be jokių simptomų, kiekvienai moteriai labai svarbu laiku pasitikrinti ir sužinoti, ar yra rizika susirgti, o gal net jau sergate, pati to nežinodama

Kas yra ŽPV?

Didžiausiu šio penkmečio atradimu medicinoje galime vadinti gimdos kaklelio vėžio sukėlėjo – žmogaus papilomos viruso (ŽPV) įvardijimą ir vakcinos prieš šio viruso sukūrimą. Sergamumo gimdos kaklelio vėžiu Lietuvoje statistika liūdna – net 500 atvejų per metus, o mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio – apie 240 atvejų per metus. Kaip teigia gydytojai, dažniausia priežastis, kodėl nebeįmanoma nugalėti ligos – tai delsimas kreiptis į gydytojus ir todėl per vėlai diagnozuota liga.


ŽPV daugiausia diagnozuojamas moterims iki 30 metų, o dažniausiai užsikrečiama lytiniu keliu – infekcijos plitimui įtakos turi ankstyva lytinio gyvenimo pradžia, lytinių partnerių kaita, lytinis partneris, turėjęs daug lytinių partnerių, kitos lytiškai plintančios infekcijos, sudėtinės kontraceptinės tabletės, rūkymas. ŽPV infekcija nesukelia imuniteto, todėl moteris gali užsikrėsti daug kartų įvairiais genotipais. Aukštos rizikos gimdos kaklelio vėžio genotipai yra 16, 18, 45, 31, 33, 52, 58, 35 ir t.t., o labiausiai paplitę – žemos rizikos 6 ir 11 genotipai, randami daugiau nei 90 % visų genitalijų karpų.

Nors apie 80 % moterų, užsikrėtusių ŽPV infekcija, pasveiksta savaime, bet dar nėra įrodyta, ar tas virusas nepasislepia. Rizikingiausia būklė, kai tiriantis kas du metus pas moterį randamas vis tas pats genotipas.

Ar įmanoma užkirsti kelią gimdos kaklelio vėžiui?

Yra du keliai, užkertantys kelią šios ligos išsivystymui. Pirmasis –  laiku diagnozuoti ir gydyti ikivėžinius gimdos kaklelio pakitimus, kol jie neperėjo į vėžinius. Kaip tai padaryti? Moterims būtina reguliariai, t.y. ne rečiau, kaip kas tris metus atvykti patikrai, kurios metu moteris apžiūrima, imami onkocitologiniai tepinėliai ir tiriama, ar ji yra užsikrėtusi ŽPV ir kokiu genotipu. Antrasis kelias – apsisaugoti  nuo ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų skiepijantis.

Kodėl  vertėtų pasiskiepyti?

Dažnai moterys atsisako skiepytis, nes mano, kad gimdos kaklelio vėžys joms negresia dėl jauno amžiaus ar dėl to, kad ši liga nėra paveldima. Tačiau labai svarbu žinoti, kad:

    * Gimdos kaklelio vėžio susirgimų dažnėja, ypač jauname amžiuje;
    * Gimdos kaklelio vėžys nėra paveldimas, bet jeigu šeimoje mama ar sesuo serga vėžiu, rizika gimdos kaklelio vėžio vystymuisi padidėja nuo 2 iki 3 kartų.

 

Kokiomis vakcinomis skiepijama ir kaip pasirinkti tinkamą?

Visame pasaulyje, o taip pat ir Lietuvoje, yra dviejų rūšių vakcinos nuo gimdos kaklelio vėžio, apsaugančios nuo gimdos kaklelio ikivėžinių pakitimų. Silgard (Gardasil) vakcina, apsauganti nuo ŽPV 16 ir 18 tipų, yra skirta mergaitėms ir merginoms iki 25-erių metų, o Servarix – moterims iki 55 metų. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad paskiepytų moterų antikūnių titras yra labai aukštas ir lyginant su panašiom vakcinom prognozuojama, kad šis titras išsilaikys dar apie 14–15 metų. Todėl tai tikrai didelis laimėjimas.

Kada vakcinacija veiksmingiausia?

Vakcinacija ypač veiksminga 9–15 metų mergaitėms, dar nepradėjusioms lytinio gyvenimo ir merginoms iki 25 metų, kurios iki vakcinavimo dar nebuvo užsikrėtusios tais ŽPV tipais, nuo kurių saugo vakcina.

Skiepijantis šiuose amžiaus tarpsniuose, ŽPV imunitetas yra patikimiausias, likusiai daliai vakcinos naudingumas bus mažesnis. Tačiau skiepytis vertėtų, net jei Jūsų amžius neatitinka aukščiau nurodytų pačių veiksmingiausių amžiaus limitų – sveikata rūpintis niekada ne per vėlu.

Pasirūpinkite savo sveikata dabar


Nevertėtų  į šiuos skiepus numoti ranka tik todėl, kad šiuo metu gerai jaučiatės. Moterų patikra turi būti vykdoma reguliariai, visą  gyvenimą, o skiepai padės užtikrinti gerą savijautą ateityje ir apsisaugoti nuo ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų  atsiradimo. Todėl būtinai pasirūpinkite savo, savo dukterų ir savo anūkių sveikata bei sveika ateitimi.
 

UAB „Asmeda“ gydytojas akušeris-ginekologas Mamertas Kukčikaitis

 
 
 
© - Healthilife.lt - visos teisės yra saugomos.